Selman-ı Farisi

  • 14 Ağustos 2020, Cuma

                                                NERGİZ VE HZ. ALİ

Selman-ı Farisi eski bir Hristiyan hükümdarının oğludur. Dini eğitim almaktadır. Dini bilgileri arttıkça İncil’de son peygambere (Hz. Muhammed) işaret vardır. Ahir zaman peygamberini görmeyi murat eder. Yüce Allah’a yalvarır, gelecek son peygamberi görmeyi ister. Selman’ın bu inancı babasının kulağına gider ve babası oğlunu çağırıp sorar. Selman’da inandığını kabul eder. Fakat babası oğlunun bu durumunun halk nezdinde bilinmesinden dolayı zor durumda kalacağını düşünerek oğlunu öldürtmeye karar verir. Cellatları çağırır ve emreder. “Gidin boynunu vurun “der. Cellatlar alır bu genci öldürmek için ormanlık bir yere götürürler, o zaman Selman yalvarır Allah’a. “Yarab ben senden bir şey istemiştim, sen beni onların yüzü suyu hürmetine bağışla” der. Duadan sonra cellatlardan biri ; “Biz bu genci öldürürüz ama babası yarın pişman olursa bu kez bizi öldürür. En iyisi biz bunu ormana terk edelim zaten orman yırtıcı hayvanlarla dolu, onu parçalarlar, ölümü öyle olsun.”  der. Diğerleri de kabul eder ve genci bırakırlar. Selman-ı Farisi o halde ormanda bir zaman dolaşır.

Sonra bir göl görür yıkanmak maksadıyla suya girer. Gölden çıkacak olurken , elbiselerin üstünde bir arslanın oturduğunu görür. Korkar ve elbisesini almaktan çekilir.

O sırada tozu dumana katan bir atlı gelir,  arslan bu kişinin heybetinden korkar ve kaçar. Selman bu durum için Allah’a dua eder. O atlıya teşekkür eder ve ona bir hediye vermek ister. Ormanda topladığı nergizleri o atlıya hediye eder ve atlı çeker gider.

Bir gün Selman-ı Farisi Hz. Ali ile ile birlikte iken Hz. Ali bir hurma ağacına çıkar. Hz. Ali’nin yaşı küçüktür. Yukardan aşağıya Selman’a hurma çekirdeği atar. Selman ona kızar, uyarır ve yapmamasını söyler. Selman-ı Farisi Hz. Ali’ye göre çok yaşlıdır ve buna alınır. Der ki, ben senden büyüğüm ve sen bana bu hareketi yaptığın için seni peygambere şikâyet edeceğim. Hz. Ali Selman-ı Farisi’ye şöyle söyler;

“Selman sen mi büyüksün ben mi?”

Selman-ı Farisi şaşırır, “elbet ben büyüğüm” der. Yok der Hz. Ali, ben senden çok ama çok büyüğüm.

Hz. Ali ona bu olayı anlatır. Selman-ı Farisi tabi şaşırır. Hz. Ali’den bunu ispat etmesini ister. Hz. Ali koynundan nergizleri çıkarır Selman’a uzatır. Selman-ı Farisi ondan sonra Hz. Ali’ye daha çok bağlanır. Ali’ye Selman olur.

 

 Şah Hatayi’m müşkülümü kaldı

Hü deyip Cebrail’in perini yakan

Üç yüz yıldan sonra nergizi getiren

Nergizi Selman’a sunan Haydar’dır

 

 

Rıza Kılıç